Laza К. Lazarević – BIOGRAFIJA, PRIPOVETKE, CITATI, KNJIGE, ZANIMLJIVOSTI
Laza K. Lazarević, lekar i pisac, je rođen 1851. godine u Šapcu. Naslov jedne od devet njegovih pripovedaka „Sve će to narod pozlatiti” izgovara se u našem narodu kao poslovica.
Iako je živeo samo četrdeset godina stigao je da završi prava i medicinu (u Berlinu je odbranio doktorsku tezu iz medicinskih nauka), da piše naučne radove, prevodi Darvina, Gogolja, Faradeja i Černiševskog, da se bavi književnim stvaralaštvom i postane jedno od naznačajnijih imena srpskog realizma.
„Ja od svoga srca ne načinih čelik kad je ono mekše od pamuka.” (Laza K. Lazarević u pismu Stojanu Novakoviću 1872. godine)
PRIPOVETKE:
Prva Lazarevićeva originalna pripovetka ŠVABICA, otpočeta verovatno još 1875. g. u Berlinu, ostala je posle njegove smrti u rukopisu nedovršena. Objavljena je prvi put u prvoj svesci njegovih Pripovedaka u izdanju Srpske književne zadruge br. 46, 1898. g.
Njegova prva štampana pripovetka, PRVI PUT S OCEM NA JUTRENJE, pojavila se u Srpskoj zori, br. 7-8, 1879. g. pod naslovom Zvona s crkve u N.; druga, Školska ikona, objavljena u Slovincu, br. 5, 1880. g. pod naslovom Školska ikona u našem selu.
Ostale su štampane u časopisu Otadžbina: U dobri čas hajduci (1880), Na bunaru (1881), Verter (1881), SVE ĆE TO NAROD POZLATITI (1882) i Vetar (1889).
Pripovetka On zna sve pojavila se zasebno u izdanju Srpske akademije nauka 1890. g.
NEDOVRŠENA DELA
Posle Lazarevićeve smrti ostalo je u rukopisu osam nedovršenih pripovedaka, odlomaka: Na selo, Tešan, Sekcija, Vučko, Baba Vujka, Stojan i Ilinka, Pobratimi i U tuđem svetu. Sedam od njih objavio je prvi put Lj. Jovanović u drugoj svesci Lazarevićevih Pripovedaka u izdanju Srpske književne zadruge br. 53, 1899., osmu, U tuđem svetu, Jeremija Živanović u Lazarevićevim Celokupnim delima u izdanju zemunskog Napretka 1912. g.
Učinio je mnogo na suzbijanju epidemije pegavca u selu Koraćica na Kosmaju, bio je primarijus unutrašnjeg odeljenja Opšte državne bolnice od kojeg je napravio kliniku sa laboratorijom, otvorio je prvo gerijatrijsko odeljenje u svetu, bio naš prvi neurolog, imao i privatnu praksu, bio lični lekar kralja Milana, ali je lečio besplatno siromašne, čak im i kupovao lekove. Za dopisnog člana Srpske kraljevske akademije izabran je 1888. godine.
U njegovom Šapcu svake godine se održavaju „Lazini dani”.
BIOGRAFSKI PODACI
1851 — 1. maja, rođen u Šapcu; otac Kuzman, trgovac; mati Jelka, kći šabačkog kujundžije Milovana Milovanovića.
1857 — polazi u osnovnu školu u Šapcu.
1860 — završava osnovnu školu u Šapcu.
1860 — polazi u I razred gimnazije u Šapcu.
1866 — završava TU razred gimnazije u Šapcu i prelazi u Beograd u višu gimnaziju.
1867 — završava višu gimnaziju; upisuje se na Pravni odsek Velike škole u Beogradu; izabran za sekretara studentskog udruženja „Pobratimstvo“.
1871 — dobija stipendiju srpske vlade za studiranje medicine u Parizu i odmah je gubi zbog učešća u štrajku studenata; juna meseca završi pravne studije; praktikant u Ministarstvu prosvete,
1872 — dobija stipendiju srpske vlade i odlazi u Berlin kao student medicine.
1876-1878 — za vreme srpsko-turskih ratova, lekarski pomoćnik u vojsci.
1878 — vraća se u Berlin.
1879 — završi u Berlinu studije; postaje lekar Beogradskog okruga.
1881 — ženi se Poleksijom, ćerkom Nikole Hristića; postaje primarijus Opšte državne bolnice u Beogradu.
1885 — rezervni sanitetski major pri Glavnom štabu u srpsko-bugarskom ratu.
1888 — izabran za dopisnog člana Srpske akademije nauka.
1889 — sanitetski potpukovnik i lični lekar kralja Milana.
1890 — 7. januara umro od tuberkuloze.
BIBLIOGRAFIJA
Šest pripovedaka (Prvi put s ocem na jutrenje, Školska ikona, U dobri čas hajduci, Na bunaru, Verter, Sve će to narod pozlatiti), Kraljevsko-srpska državna štamparija, Beograd, 1886.
Pripovetke I – II, Srpska književna zadruga 46, 53, Beograd, 1898—1899.
Celokupna dela, Srpski klasični pisci 2, „Napredak“, Zemun, 1912.
Celokupna dela, Biblioteka srpskih pisaca, Beograd, 1929.
Sabrana dela I, Srpski pisci, Prosveta, Beograd, 1956.
Foto kolaži: Bistrooki – www.balasevic.in.rs
Preuzimanje delova tekstova, tekstova u celini, fotografija i ostalog sadržaja na sajtu je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu ili fotografiji na www.balasevic.in.rs. Ispoštujte naš trud, nije teško biti fin. :)